Rozhovor pro týdeník Polska Niepodległa

V létě roku 2014 jsme byli požádáni o rozhovor pro týdeník Polska Niepodległa, který byl otištěn v sekci Národovci a euroskeptici v Evropě. S odstupem času přinášíme v český překlad otázek a odpovědí. Pochopitelně od doby, kdy rozhovor vznikl, se odehrála řada aktivit, které v něm zmíněny nejsou, proto jej berte v kontextu toho, kdy byl psán.

Jaké jsou hlavní aktivity vašeho hnutí?

Česká pobočka Génération Identitaire (Generace Identity) byla založena v srpnu 2013. Náš aktivismus měl během prvního roku své existence mnoho různých podob. Byli jsme aktivní na internetu: máme dva weby, jeden z nich zahrnuje také internetový obchod a elektronickou knihovnu, nezbytností je samozřejmě také facebookový profil, nicméně nejsme virtuální skupinou a byli jsme aktivní také v ulicích. Ve zkratce: udělali jsme například silně medializovanou vzpomínkovou akci na Jana Palacha, který se upálil v roce 1969 po okupaci Československa Sovětským svazem a jeho spojenci. Uspořádali jsme také řadu solidárních akcí směřovaných k malým dětem, spoluobčanům bez domova, nebo opuštěným zvířatům v útulcích. V dubnu jsme v Praze zorganizovali konferenci s lídry evropského identitárního hnutí. Po této konferenci a s ní spojeným extempore ze strany politické policie jsme začali silně bojovat za svobodu projevu. Provedli jsme akci proti starostovi Prahy 1 přímo na tamní radnici. Tři týdny poté byl odsouzen muž, který spálil vlajku Evropské unie. To byl další politický proces v naší zemi. Od té doby jsme každý týden pálili unijní vlajky coby symbol opozice. Někteří z nás byli na květnové první celoevropské demonstraci identitářů ve Vídni proti Evropské unii. Několik našich aktivistů má svůj blog na největším českém informačním portále, chystáme identitární kemp pro naše aktivisty…

V čem spočívá hlavní rozdíl mezi Vámi a ostatními nacionalisty v České republice?

Nejvýraznější rozdíl mezi námi a ostatními podle nás je v tom, že my jsme součástí celoevropského hnutí mládeže fungujícího ve Francii, Itálii, Německu, v Rakousku a řadě dalších zemí. Myslím, že je to naše výhoda, z této sítě můžeme hodně těžit. Identitární světonázor se navíc poměrně dost liší od nacionalistického. My vnímáme identitu komplexněji, ne limitovanou pouze na národní, ale také na regionální a civilizační. Všechny jsou komplementární a jedna nestojí nad druhou. Můžete se současně cítit jako hrdý Valach, český občan a Evropan, Bavor, Němec a Evropan. Jsme proti šovinismu, za silnou Evropu sjednocenou ve své různorodosti. Jsme proti byrokratické, multikulturní Evropské unii. Jako největší nebezpečí pro Evropu vnímáme masivní neevropskou imigraci a nahrazování jejího obyvatelstva a také úpadek kultury a hodnot.

Jaký je váš názor na situaci na Ukrajině?

Vnímáme celou situaci především jako tragédii pro Evropu. Střet mezi dvěma velkými evropskými, slovanskými národy, které jsou si blízce příbuzné, je prohrou pro celou Evropu. Doufáme, že konflikt brzy skončí a oba národy budou opět schopny žít vedle sebe v míru. Bude k tomu potřeba ukončit hloupé šovinistické nálady na obou stranách a využít diplomatické, ne vojenské řešení konfliktu. Domníváme se, že velký díl viny za situaci na východní Ukrajině neleží pouze na Rusku, jak tvrdí západní média, ale také na Západě, vedeném USA a NATO. Zejména západní média pro čtenáře a diváky vyprofilovaly konflikt coby boj dobrého Západu proti zlému Východu vedenému ďábelským Putinem. Rozhodně si neidealizujeme tohoto muže a jsme silně kritičtí vůči řadě jeho kroků, ale v tomto konfliktu neexistuje černá a bílá strana. V zájmu Evropy je mír mezi jejími národy.

Máte nějaké vzory v historii? Co si myslíte o osobách Jana Husa, generála Gajdy či Karla Kramáře?

Za naše historické vzory můžeme označit řadu důležitých osobnosti, Čechů i příslušníků jiných evropských národů. Ve zkratce, můžeme říci, že oceňujeme všechny muže a ženy, kteří bránili naše dědictví a naši identitu. Vzory nespatřujeme pouze ve slavných osobnostech naší historie, ale také v mnoha bezejmenných hrdinech, kteří bojovali za to, co je nám drahé. Jako jeden příklad ze všech jmenujme Jana Palacha, studenta, který se v roce 1969 upálil, aby probudil národ, který po sovětské okupaci upadal do apatie. Podobně jako loni Dominique Venner, tak i Palach obětoval svůj život, aby probudil ostatní.

Ohledně Jana Husa a husitského hnutí nemá Generace Identity jednotný postoj. Husitské války byly v první řadě náboženským konfliktem a dnes je můžeme označit za bratrovražedné. Přesto oceňujeme Husa za jeho neústupnost, s níž si stál za svými názory až do konce.

Generál Radola Gajda byl patrně jedním z největších vojevůdců moderní české historie, na tom se shodují i historici hlavního proudu. Gajda byl také hrdým vlastencem, který prokázal svou pozici v době Mnichovské krize i po okupaci. Řada našich názorů je rozdílná od jeho, ale domníváme se, že většina z nás se shodne na tom, že generál Gajda byl velkým synem svého národa.

K osobě Karla Kramáře můžeme říci, že byl výrazný schopný politik a jeho názory byly spojeny především s obdobím, v němž žil. Byl zastáncem autoritativní demokracie v národním státě a panslavistou silně orientovaným na carské Rusko. Jeho ideje můžeme v dnešní době označit za překonané.

Česká republika je považována za dobře modernizovanou zemi s dobrou ekonomikou a infrastrukturou a vysokou životní úrovní. Souhlasíte s tímto jejím dobrým obrazem?

Na papíře to vypadá velmi pěkně a jeden se může divit, jak může někdo nemít současný systém rád. Ale skutečnost je jiná. Vysoká nezaměstnanost, korupce, nevymahatelnost práva, vysoký schodek státního rozpočtu… Navzdory proklamacím o rostoucí životní úrovni mnoho českých rodin živoří ze dne na den na hranici chudoby. Například v těžkém průmyslu nezůstal téměř žádný podnik v českých rukou. Byly prodány zahraničním investorům, mnoho továren bylo zavřeno a odstěhovalo se do zemí s levnou pracovní silou.

Chtěli byste na závěr něco vzkázat polským čtenářům?

Děkujeme za zájem a zdravíme všechny vaše čtenáře. Nezapomínejte na to, že žijeme v době, kdy je pro Evropany více než kdykoliv v minulosti důležité bojovat společně. Je nezbytné upustit od vzájemného hašteření a řešení starých křivd a zaměřit se na existenční boj o přežití Evropy. Podobně jako Jan III. Sobieski pomohl Habsburkům u Vídně, když rozprášil turecké hordy, ani my dnes nesmíme být lhostejní a musíme bojovat bok po boku. Ať žije svatá Evropa!

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..