Pegida v Drážďanech našima očima


Od října probíhají v Drážďanech demonstrace hnutí Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) pravidelně každé pondělí. Symbolem tohoto hnutí je „recyklující“ panáček vhazující do odpadkového koše svastiku, vlajku se srpem a kladivem, znak levicových extremistů a vlajku Islámského státu, čímž se jednoznačně vyjadřuje proti těmto ideologiím.


Po Novém roce jsme se domluvili na podpoře této akce a termín byl zvolen na 12. 1. 2015. Do Drážďan přijíždíme třemi auty, které necháváme na okraji města a namísto konání poblíž muzea hygieny se přibližujeme tramvají. Jsou zde již tisíce lidí a přicházejí stovky a stovky lidí s nejrůznějšími transparenty a vlajkami. Překvapuje nás věková struktura účastníků, kde většinu tvoří lidé ve středním věku. Ze strany oponentů tedy nelze použít argumentu o „radikalizované ovlivnitelné mládeži“ která demonstruje proti něčemu neznámému, něčemu s čím neměli šanci mít osobní zkušenost. Důvod účasti lidí je přesně opačný – zkušenosti s multikulturním soužitím mají. Mezi účastníky panuje soudržná atmosféra bez jakýchkoliv represí ze strany policie. Když na místě rozkládáme naši vlajku o délce tři metry, přicházejí k nám místní se slovy díků, že situaci pouze nepřihlížíme z domova, ale přímo se zapojujeme. Velikost davu nejde identifikovat do té doby, než se po projevech vydáváme na průvod městem. Zde již začínáme vidět desítky policejních antonů a v davu nejrozličnější vlajky, především německé národní, ale také nejrůznějších spolkových republik. Během celé trasy průvodu potkáváme asi 3 skupinky odpůrců hnutí Pegida. První z nich, asi čtyřicetičlenná, se pokouší zablokovat trasu průvodu tím, že zůstanou sedět na místě, ale jelikož svým počtem zablokovali plochu zhruba deset krát deset metrů na čtyřproudé cestě, ničeho významného nedocílili. Pouze jsme měli obavu o jejich zdraví, přeci jen sedět v lednu na zmrzlé zemi je radiální. Další hloučky odpůrců nás překvapily svým věkem, tentokrát oproti naší akci výrazně nižším. Velkou část z těchto řvounů tvořily děti školou povinné. Po absolvování celé trasy průvodu se vracíme na místo odkud se vycházelo a v davu vidíme ještě jednu českou vlajku. Věc, která nás bohužel překvapila nemile je na lidech viditelný tlak ze strany vládní moci, ať už se jednalo o focení, kdy jsme několikrát požádáni, že lidé nechtějí být nikde zveřejněni, nebo o poskytnutí rozhovoru, který s námi absolvují pouze s příslibem anonymity, bez fotek a zveřejnění osobních údajů ani audiozáznamu. O rozhovor nežádáme jen my, ale jsme několikrát zastaveni a do kamer říkáme pár slov o důvodech našeho konání.

Rádi jsme podpořili tuto smysluplnou akci a věříme, že organizátoři vytrvají ve svém snažení. Není ničím neznámým, že většina médií o těchto akcích informuje nepřátelsky, politici odrazují od účasti a snaží se osočit organizátory z toho, že využívají události z minulého týdne v Paříži po pořádání těchto akcí, přestože akce probíhaly i před pařížským masakrem. Jednoznačně je potřeba vyjádřit nesouhlas se současným nastavením migrační politiky směru, kterým ze zahraniční politika zemí EU ubírá.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.