Německá policie prohledávala byty kvůli „pravicovým“ příspěvkům na sociálních sítích

Myšlenková policie v akci
Myšlenková policie v akci. Již brzy ve vašem městě!

Autor: Chris Tomlinson

Berlínská policie provedla razii v deseti bytech na základě podezření, že jejich obyvatelé projevili na webu „proti-migrantské“ názory.

Berlínská policie provedla ve středu rozsáhlý zásah na uživatele internetu. Policisté prohledali deset bytů v berlínských čtvrtích Spandau, Tempelhof, Marzahn, Hellersdorf a Pankow.

Strážci zákona zabavili mobilní telefony, drogy a zbraně. Zadrželi devět podezřelých ve věku 22 až 58 let, obviněných ze zveřejňování příspěvků kritickým k migrantům, jejich pomocníkům a antisemitských komentářů na sociálních sítích jako Facebook, WhatsApp  a Twitter, píše Berliner Morgenpost.


Policejní mluvčí Stefan Redlich řekl médiím, že podezřelé znají a velká část jich pochází z tzv. „krajně pravicové“ scény. I když podle mluvčího zadržení sdílejí proti-migrantské postoje, „podle předchozího vyšetřování se navzájem neznají“ a nic nenasvědčuje tomu, že by plánovali společně spáchat nějaký zločin.

Policie musela přiznat, že v některých bytech nenašla vůbec nic, ale Redlich ospravedlnil razie slovy, že mohlo jít o „lidi, kteří někdy projevili nenávistné postoje.“

Motivem pro jeden ze zásahů byl komentář k článku na Facebooku o afghánském migrantovi, zastřeleném na bulharských hranicích. K události došlo v říjnu a podle tamějších úřadů šlo o nehodu, protože kulka vystřelená jako varování se odrazila a zasáhla muže.

Komentátor napsal, že by podobný osud mohl potkat víc imigrantů, což by je možná odradilo od snahy dostat se do Německa.

Policie označila prohlídky a zatčení za důkaz, že Němci nejsou na síti tak beztrestní, jak si mysleli. Každý, kdo řekne něco xenofobního, šíří nenávist k migrantům nebo sdílí tzv. xenofobní hudbu, může být podle ní další na seznamu lidí, jejichž byty se policie rozhodne prohledat.

Prohlídku provedlo 58 policistů, kterým se v několika bytech povedlo zajistit i nějaké nelegální předměty. Našel se jeden revolver, i když mohlo jít o znehodnocenou zbraň. Zadržena byla i airsoftová puška, k jejímuž držení je v Německu potřeba povolení a paralyzér maskovaný jako baterka.

Policejní mluvčí Redlich dodal, že bylo nalezeno několik protiústavních symbolů, neuvedl však podrobnosti. Mezi zakázané symboly v Německu patří nacistické insignie nebo některé nacisty užívané runy.

Berlín zažívá prudký vzestup případů stíhání za online xenofobní a protiimigrační projevy. V roce 2014 bylo vyšetřováno 196 lidí, loni už 289. Za posledních šest měsíců došlo ke třem podobným raziím, ale tato byla dosud nejrozsáhlejší. Vyšetřovatelé zřídili zvláštní jednotku spolupracující s organizací Netz gegen Nazis (Síť proti nacistům), jejíž hlavou je někdejší agentka Stasi Anetta Kahane(ová), na kontrole internetových příspěvků po celém Německu.

Společnosti Google a Facebook se staly terčem kritiky pro spolupráci s německou vládou při potlačování projevů kritizujících migranty a imigrační politiku kancléřky Merkelové. V rámci této spolupráce došlo i ke smazání facebookového účtu německé dívky, která otevřeně promluvila o migrační krizi a dodala, že už se ve svém městě necítí bezpečně.

Podle Redlicha tým neustále monitoruje YouTube, Twitter, WhatsApp a zejména Facebook, kde musí uživatelé užívat skutečná jména a stíhání je tak jednodušší. Poselství zní jasně: „Internet nestojí nad zákonem.“

Policejní akce přišly jen několik dní poté, co britská policie zveřejnila zjevně výhružný tweet, který lidi varuje, aby si na síti dávali pozor. Jak napsal Breitbart London, glasgowská policie nabídla uživatelům webu následující cennou radu: „Než něco napíšete, napřed se zamyslete – nebo vás taky můžeme o víkendu poctít návštěvou. Užívejte internet bezpečně. #thinkbeforeyoupost”.

Článek Chrise Tomlinsona Police Raid Apartments Over ‘Right-Wing’ Social Media Posts vyšel na stránkách Breitbart London 7. dubna 2016.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..