Autor: Ambrose Evans-Pritchard
Odtajněné americké vládní dokumenty ukazují, že američtí zpravodajci stáli v 50. a 60. letech za kampaní volající po po jednotné Evropě. Američané financovali a řídili evropské federalistické hnutí.
Dokumenty potvrzují dobová podezření, že Američané se v zákulisí agresivně snažili natlačit Británii k tomu, aby se stala evropským státem. Jedno memorandum z 26. července 1950 uvádí pokyny pro kampaň za vytvoření plnohodnotného evropského parlamentu. Bylo podepsáno generálem Williamem J. Donovanem, hlavou amerického válečného Úřadu pro strategické služby, předchůdce CIA.
Dokumenty objevil Joshua Paul, badatel z georgetownské univerzity ve Washingtonu. Byly mezi nimi i složky uvolněné Americkým národním archivem. Hlavním nástrojem Washingtonu při prosazování evropského programu byl American Committee for a United Europe (Americký výbor pro sjednocenou Evropu, ACUE) vytvořený roku 1948. Jeho předsedou byl Donovan, v té době pro oči světa už jen „soukromý advokát.“
Místopředsedou pak Allen Dulles, pozdější šéf CIA v 50. letech. Ve výboru seděl i Walter Bedell Smith, první ředitel CIA a spousta dalších někdejších pohlavárů OSS, kteří střídavě pracovali pro CIA. Materiály ukazují, že ACUE sponzoroval Evropské hnutí, nejvlivnější federalistickou organizaci poválečné éry. V roce 1958 například obstaral hnutí větší polovinu jeho rozpočtu.
Křídlo Evropského hnutí, Evropskou mládežnickou kampaň (European Youth Campaign, EYC), Washington financoval a ovládal zcela. Jeho ředitel, Belgičan baron Boël, dostával na zvláštní konto pravidelné měsíční platby. Když se předák Evropského hnutí, polského původu, Józef Retinger nad takovou mírou americké kontroly rozhořčil a pokusil se získat peníze v Evropě, byl okamžitě pokárán.
S vůdci Evropského hnutí – Retingerem, vizionářem Robertem Schumanem a belgickým expremiérem Paul-Henri Spaakem – nakládali jejich američtí sponzoři jako s pohůnky. Americká účast měla zůstat utajená. Peníze pro ACUE přitékaly i od Fordovy a Rockefellerovy nadace a podnikatelských skupin s těsnými vazbami na americkou vládu.
Muž v čele Fordovy nadace, někdejší důstojník OSS Paul Hoffman, v padesátých letech alternoval i jako šéf ACUE. Dvojí úlohu sehrálo i ministerstvo zahraničí. Memorandum z 11. června 1965 doporučuje místopředsedovi EHS Robertu Marjolinovi usilovat o monetární unii potajmu.
Radí potlačovat debatu, dokud se nebude „přijetí těchto návrhů jevit v podstatě nevyhnutelným.“
Článek Ambrose Evans-Pritcharda Euro-federalists financed by US spy chiefs vyšel v deníku The Daily Telegraph 19. září 2000.
3 komentářů