„Vzdělaní uprchlíci“ – mýtus či skutečnost?

Budoucí doktoři v Rakousku
Budoucí rakouští doktoři (dva ze třinácti)

Liberální teze o „přínosnosti přílivu neevropských uprchlíků pro rakouskou ekonomiku“ dostaly s novými údaji, podle nichž se jen 0,9% „uprchlíků“ zapsalo do institucí poskytujících vyšší vzdělání, tvrdý direkt.

Zbytek – s minimálním vzděláním a ve skutečnosti obtížně vzdělatelný – žije ze státních dávek, jak ukázaly oficiální údaje.

V článku v nejčtenějších rakouských novinách Kronen Zeitung využili autoři statistiku k ostrému útoku na své liberálnější konkurenty.


Noviny Der Standard, Die Presse a všechny stanice Österreichischer Rundfunk (rakouský veřejnoprávní rozhlas, ORF) podle něj před šesti měsíci vynášely do nebes příchod údajně „vysoce kvalifikovaných uprchlíků“ ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

Dnes, po usazení největší vlny, se ale novináři z Kronen Zeitung ptají: Kolik z 88 151 žadatelů o azyl a z 22 875 lidí s přiznaným azylem se přihlásilo na univerzity, aby oživilo rakouské hospodářství a zajistilo jeho prosperitu a prostředky na penze v příštích desetiletích (jak to slibovaly liberální listy)?“

Článek dále odhaluje, že podle nově dostupných statistik se z 111 026 neevropských přistěhovalců, kteří se v Rakousku usadili od července 2015, zapsalo do jakékoliv formy vyššího vzdělávání přesně stovka.

Autoři se dále věnují hrstce příchozích, kteří se označovali při příchodu za kvalifikované a citují vyjádření Sdružení vídeňských nemocnic (KAV), podle něhož nemocnice zaměstnaly třináct z 111 026 migrantů – ale jen v tzv. „stínových“ (shadowing) pozicích.

Tito „stínoví“ zaměstnanci, jak upozorňují Kronen Zeitung, jen doprovázejí své rakouské kolegy a nesmějí provádět diagnózu ani léčit pacienty.

„Cesta k získání atestace je velice dlouhá,“ tvrdí Ředitelství KAV ve svém oficiálním prohlášení a dodává, že „asi stovka“ imigrantů čeká na „uznání svých zahraničních diplomů.“

Článek uzavírá satirickým komentářem:

A konečně i nějaké dobré zprávy: rakouští akademici se začali obávat poklesu svých platů následkem nové konkurence z Afghánistánu a Sýrie.

Čísla jasně ukazují, že takřka všichni z 111 026 v Rakousku oficiálně registrovaných neevropských migrantů žijí z veřejných peněz, místo je aby pomáhali obstarávat.

Není sebemenší důvod domnívat se, že by se situace v ostatních evropských zemích nějak lišila – namísto ekonomického prospěchu tedy invaze ve skutečnosti uspíšila rozklad sociálního státu.

Článek “Learned Refugee” Lie Busted vyšel na stránkách The New Observer 2. dubna 2016.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.