Uctění památky Jana Palacha

Jan Palach Generace Identity

Po akci před Evropským domem se skupina asi deseti aktivistů Generace Identity přesunula před Národní muzeum, kde zapálením svíček před rozvinutými vlajkami ČR a GI a minutou ticha uctili v předvečer 49. výročí jeho smrti památku Jana Palacha.

České identitární hnutí, podobně jako řada vlastenců a patriotů v jiných zemích, uznává oběť Jana Palacha, který neprotestoval proti okupaci samotné, ale proti pasivitě a letargii národa.

Jan Palach neukončil dobrovolně svůj život jako akt rezignace, ale coby protest vzdoru. Cítíme v tom velký rozdíl. Můžeme se domnívat, že i identitární historik, myslitel a aktivista Dominique Venner, který zemřel vlastní rukou 21. května 2013 v chrámu Notre Dame, a v dopise na rozloučenou popsal svůj čin jako „gesto zosobnění etiky vůle“, které „probudí spící svědomí“, před smrtí pomyslel i na Jana Palacha.

Jan Palach, student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, se dne 16. ledna 1969 okolo půl druhé odpoledne před Národním muzeem polil hořlavinou a zapálil. Byl převezen do nemocnice, kde o tři dny později, 19.1. v 15:30 na následky těžkých popálenin zemřel. Bylo mu dvacet let.

„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.“ – J.P.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..