Autor: Robert Mendick
V novém životopise Tonyho Blaira z pera Toma Bowera autor píše, že premiér umetl cestu masové imigraci do Británie, ale nařídit státním zaměstnancům i ministrům o celé záležitosti mlčet.
Tony Blair čelí obvinění z toho, že „stál v čele tichého spiknutí,“ díky němuž se za deset let jeho vlády dostaly do Británie více než dva miliony migrantů. Nová biografie expremiéra sepsaná oceňovaným investigativním novinářem Tomem Bowerem tvrdí, že Blair nařídil labouristické vládě nemluvit o tématu imigrace před veřejností.
V knize Broken Vows: Tony Blair – the Tragedy of Power (Nedodržené sliby: Tony Blair – Tragédie moci, Londýn 2016) se píše, že ministryně pověřená ochranou hranic se vyslovila proti deportacím neúspěšných žadatelů o azyl, protože by to bylo „příliš emotivní.“
Kniha, která vycházela na pokračování v Daily Mail také v následujících dnech (kniha vychází 3. března 2016) slibuje odhalit:
- „Ničivá“ fakta o tom, jak Blair lhal členům svého kabinetu při vstupu do válku v Iráku.
- Detaily o tom, jak vydělal od konce svého úřadování v roce 2007 desítky milionů liber skrze lukrativní smlouvy s autokraty po celém světě.
- „Pravdu“ o jeho vztah s Wendi Dengovou, exmanželkou mediálního magnáta Ruperta Murdocha.
Bower vyzpovídal přes 200 vysokých úředníků, bývalých ministrů a insiderů a na základě těchto rozhovorů říká, že Blair nařídil ministrům a úředníkům: „Nezmiňujte na veřejnosti výhody imigrace, protože lidé nestojí ani o ně.“ Podle Bowera Blair a jeho vláda „bezskrupulózně“ překategorizovali uchazeče o azyl jako „ekonomické migranty ku prospěchu 350 tisíc uchazečů o azyl.
Ministryně pro imigraci mezi lety 1999 a 2001 Barbara Rocheová měla vysokému funkcionáři pro problematiku imigrace říci: „Žadatelům o azyl by mělo být dovoleno v Británii zůstat. Vyhoštění trvá příliš dlouho a je to příliš emotivní.“ Podle některých odhadů přišly během vlády nové labouristické strany (1997-2010) do Spojeného království až 2,3 miliony migrantů.
Zveřejněné úryvky z knihy také naznačují žárlivost Blairovy manželky Cherie na jeho přítelkyni z mládí a pozdější poradkyni Anji Hunterovou. Blairovi se kvůli ní prý pohádali a Blairová požadovala, aby byla Hunterová vyhozena. Nakonec se premiérovi povedlo svou ženu přesvědčit a Hunterová zůstala v jeho týmu jako ‚zvláštní asistentka pro prezentaci a plánování.‘ Cherie Blairová jí údajně následně poslala následující vzkaz: „Jestliže v rámci výkonu vaší pracovní náplně přijdeme navzájem do kontaktu, udržujte jej na minimu… Doufám, že je to jasné.“
Článek Roberta Mendicka Tony Blair accused of conspiracy over mass immigration vyšel v britských novinách The Daily Telegraph 27. února 2016.
Jeden komentář