První Středoevropská letní univerzita v Maďarsku

O víkendu 25. – 27. května se aktivisté Generace Identity zúčastnili prvního ročníku Středoevropské letní univerzity v Maďarsku. Tuto akci, zaměřenou na prohloubení dovedností a znalostí užitečných v identitárním nenásilném aktivismu, organizovali naši přátelé z maďarské pobočky Identitás Generácio.

Akce proběhla nedaleko Budapešti na pozemku poskytnutém jedním ze sympatizantů identitárního hnutí. Na místo jsme dorazili v pátek večer, po vydatné večeři (která se skládala, tak jako všechna další jídla během víkendu, z typicky maďarských jídel) jsme strávili nějaký čas v přátelských neformálních rozhovorech s dalšími účastníky ze Slovinska, Německa, Francie a pochopitelně Maďarska.

Hlavní program se odehrával v sobotu. První polovina dne byla určena prezentaci nás, zahraničních účastníků univerzity. Jako první prezentovali své hnutí a aktivity mladí němečtí aktivisté z Identitäre Bewegung Deutschland. Mimo jiné zmínili i, v ČR zatím naštěstí nepředstavitelnou, míru nátlaku na mladé Němce, který na ně vytváří naprosto nepokrytě školy i státní aparát. Například šestnáctiletá dívka, která byla pobodána svým afghánským ex-přítelem ve městě Kandel, se s ním seznámila během akce pořádané městem přímo za účelem seznámit mladé německé dívky s imigranty. Tato akce bohužel nebyla nijak ojedinělá. Německá města tak v podstatě fungují jako kuplíři, kteří dohazují sexuálním predátorům jejich kořist až pod nos. Na samotné pobodání pak identitáři reagovali sérií demonstrací a kampaní pod sloganem „Kandel ist überall!“ (Kandel je všude!).

Druhá prezentace připadla naší výpravě. Stručně jsme našim kamarádům představili vývoj a akce Generace Identity v naší vlasti od jejího vzniku v roce 2013 až po dnešek. Mluvili jsme samozřejmě také o našich přidružených projektech, jako je Generace Solidarity, zaměřená na pomoc Čechům v tíživé sociální situaci, metapolitickou studijní skupinu Astraea či náš podíl na vydávání identitární a novopravicové literatury.

Následovala prezentace slovinských identitářů. Během jejich příspěvku nás kromě svých aktivit seznámili i s politickou situací v jejich zemi a nemilým zjištěním bylo, že úroveň novolevicové indoktrinace je ve Slovinsku poměrně vysoká, pravděpodobně nejvyšší ze všech evropských postkomunistických zemí. Slovinští přátelé tak stojí před celou řadou výzev.

Velmi příjemným překvapením pak ovšem byla maďarská prezentace, která ukázala vysokou profesionalitu místních aktivistů, kteří přes relativně krátkou dobu své existence (od podzimu 2016) mohou kvalitu svých akcí bez problémů srovnávat s největšími a nejstaršími pobočkami evropského identitárního hnutí. Tuto úroveň nám pak ještě potvrdili v odpoledním bloku přednáškou na téma perspektiv identitárního aktivismu ve střední Evropě a workshopy na téma fotografie a estetiky. Francouzský zástupce pak neprezentoval přímo aktivity francouzské Génération Identitaire, ale vzhledem ke své osobní specializaci mluvil o Evropské unii a jejím vztahu ke střední Evropě.

Po přednáškách následovala večeře a poté již volná zábava, během níž jsme se dozvěděli mnoho o maďarské kultuře a tradicích, vyměňovali si zkušenosti, utužovali stará a navazovali nová přátelství. V neděli jsme se pak vydali zpět domů, pozitivně naladění a rozhodnutí, že s účastí na dalším ročníku akce rozhodně nebudeme chybět.

Jeden komentář

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..