Maďarsko omezí sociální podporu žadatelům o azyl, aby odradilo přistěhovalce od usazení v zemi

Viktor Orbán
Maďarsko udává tón v řešení uprchlické krize. A ani k tomu nepotřebuje vlajky Evropské unie.

Podle návrhu zákona, vydaného v pondělí Maďarsko plánuje snížit sociální dávky a další státní podporu pro žadatele o azyl, zmenšit ubytovací prostor v detenčních zařízeních pro uprchlíky na velikost, která je poskytována odsouzeným ve věznicích a zrušit veškerá opatření, která byla vytvořena za účelem jejich integrace do společnosti.

Maďarská vláda prohlásila, že změny vládních nařízení a Azylového zákona byly navrhnuty za účelem srovnání práv a plateb poskytovaných uprchlíkům na stejnou úroveň, která je nabízena Maďarům.

Avšak zástupkyně lidskoprávní skupiny, maďarského Helsinského výboru, prohlásila, že skutečným cílem maďarské vlády je odradit uprchlíky, kterým byl poskytnut azyl, od setrvání v Maďarsku.

„Odjímá to možnost zahájit nový život [v Maďarsku] i těm, kteří jsou vládou uznáni jako potřebující ochranu,“ řekla místopředsedkyně maďarského Helsinského výboru Marta Pardavi. „Cílem je přinutit žadatele o azyl odejít.“


Mezi další navrhovaná opatření patří zkrácení doby pobytu, během kterého mohou žadatelé o azyl zůstat ve státem financovaných uprchlických zařízeních, ze dvou měsíců na jeden a omezení jejich nároku na státem hrazenou zdravotní pěči z jednoho roku na šest měsíců.

Změny, které vstoupí v platnost 1. dubna tohoto roku, zakáží žadatelům o azyl pracovat v uprchlických zařízeních, zruší přídavek na školní zápisné a odebere jim měsíční stipendium ve výši 7125 forintů (cca 620,- Kč, pozn. GI).

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán opakovaně varoval, že příliv muslimských uprchlíků představuje hrozbu maďarskému způsobu života a ohrožuje evropskou křesťanskou kulturu.

Maďarsko uvádí, že doposud vydalo na přistěhovaleckou krizi okolo 80 bilionů forintů (cca 284 mil. USD), zatímco během této doby obdrželo od Evropské unie příspěvek ve výši pouhých 3 bilionů forintů (cca 10,6 mil. USD).

Maďarská vláda nechala v loňském roce postavit ploty na svých hranicích se Srbskem a Chorvatskem, aby odklonila proud přistěhovalců do země a během tohoto týdne rozhodne, jestli plot rozšíří i na hranice s Rumunskem.

V roce 2015 udělilo Maďarsko azyl, nebo jiný druh ochrany, celkem 508 nově příchozím.

Zpráva AFP Hungary To Cut Benefits For Asylum Seekers, Discourage Migrants To Settle vyšla na stránkách Breitbart London 8. března 2016.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.