Kadaň: „Yankee go home“ 21. dubna 2016

Kadaň: „Yankee go home“ 21. dubna 2016
Andrew Schapiro – kozel zahradníkem.

Ve čtvrtek 21. dubna navštívil severočeskou Kadaň velvyslanec Spojených států Andrew Schapiro, aby se zde sešel s ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřím Dienstbierem. Vzhledem k tomu, že americká ambasáda se dlouhodobě vměšuje do vnitřní politiky České republiky, rozhodli se aktivisté GI narychlo zareagovat a ukázat panu velvyslanci, co si o jeho aktivitách myslí.


Před branou kadaňské školy, kterou diplomat spolu s ministrem navštívil tak stáli tři identitáři s vlajkou a transparentem který nesl text „Vy nás chcete poučovat?“ v narážce na skutečnost, že náš stát kritizuje za „špatný přístup k menšinám“ a „nedostatečnou úroveň dodržování lidských práv“ představitel země, která vyvolává konflikty po celém světě a jen v posledních pár letech způsobil smrt a nevýslovné utrpení statisíců, respektive milionů lidí v Srbsku, Iráku, Libyi či Sýrii.

Přítomnost našich aktivistů vyvolala menší rozruch a horečné dohadování, které vyústilo v odjezd velvyslance zadní branou. Na identitáře se však přišel podívat ministr Dienstbier, který začal vysvětlovat, že o žádné poučování nešlo, po chvíli však řekl, že nemá problém s tím, že USA každoročně vydávají zprávu o lidských právech ve světě (aby také, jako americký občan měl), ve které je právě ČR opakovaně kritizována – toto označil za „dialog“. Přímo na stránkách ambasády je však citován velvyslanec Schapiro na tiskové konferenci, kde řekl:

„Velvyslanectví USA chce nadále těsně spolupracovat s úřady i neziskovými organizacemi a dělat vše pro to, aby všechny skupiny obyvatel mohly participovat na prosperitě a ekonomickém růstu.“

Pokud toto není poučování a vměšování se do záležitostí (údajně) suverénního státu, tak co potom?

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..