Kabaret Klinika aneb umírněný antisystémový odpor v mezích zákona

Autonomní centrum Klinika | Antifa
Dokud nám šel systém na ruku, ochotně jsme se dohodli, nyní, když není po našem, budeme vzdorovat. AN – TI – FA!!!

Autor: Adam Berčík

Úvodem bych rád předeslal, že nejsem zásadně proti využívání nevyužívaných, chátrajících objektů (chcete-li squattingu) ani nevidím nic špatného na tom být v opozici proti „systému“.  Ovšem dění kolem „autonomního sociálního centra“ Klinika je jaksi zvláštní a přijde mi, že konání lidí kolem Kliniky tak trochu postrádá konzistenci.

Počátky tohoto projektu se datují na podzim roku 2014, kdy budovu bývalé polikliniky, v té době cca pět let nevyužívanou (probíhal převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která zde chtěla vybudovat sídlo) obsadila skupina levicových aktivistů. Začátkem prosince byla budova policií vyklizena, o čtyři dny později proběhl neúspěšný pokus ji znovu obsadit. Určitou nestandardnost lze vidět v tom, že tyto aktivity (chtě nechtě nelegální) byly podporovány magistrátem, konkrétně tedy osobou Matěje Stropnického, levicového extrémisty, syna ministra obrany, v té době náměstka primátorky (dnes předseda Strany Zelených). Pikantní bylo, že podporu přislíbil i velkokapitalista a ministr financí v jedné osobě, Andrej Babiš.

Právě po jeho intervenci nabídl vlastník – stát – prostřednictvím svého zástupce, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, aktivistům budovu k výpůjčce po dobu nejdéle jednoho roku ovšem s možností prodloužení. Převod na GIBS byl ukončen. Lze tedy říci, že stát vycházel lidem, pro které je ve své podstatě nepřítelem, velmi vstříc.


Dne 2. března 2016 vypršela roční výpůjční lhůta a již v únoru bylo ÚZSVM oznámeno, že budova je zkolaudována jako zdravotnické zařízení, a její další využívání mimo tuto definici by bylo protiprávní a mohlo by být právně postižitelné a sankcionované.

Osazenstvo Kliniky odchod odmítlo – ve svém prohlášení mimo jiné uvádějí: „Celý rok jsme se snažili poctivě dodržovat smlouvu a ochotně jsme jednali. Teď má být unikátní projekt zrušen jen na základě zástupného argumentu. V takovém případě považujeme občanskou neposlušnost za legitimní.“

Co z toho vyplývá? Dokud nám šel systém na ruku, ochotně jsme se dohodli, nyní, když není po našem, budeme vzdorovat. Že levicovou občanskou neposlušnost „proti systému“ opět podpoří i významný činitel toho samého systému, ministr financí a bezohledný podnikatel Babiš (který se mimochodem vyjádřil proti přijetí uprchlických kvót), je možná na první pohled překvapivé, ale jen to ukazuje pokrytectví lidí, kteří sami sebe staví do pozice spasitelů a také majitelů patentu na pravdu.

Ostatně, co byste chtěli od lidí, kteří mluví o „bezpečném prostoru“, ale současně zde vlají vlajky Antifašistické akce, protestují proti násilí, ale používají loga „Good night white pride“, na nichž je vyobrazeno násilí na „náckovi“, což je v poslední době už zřejmě každý, kdo nesouhlasí s jejich etnomasochistickou tendencí vítání invaze neevropských imigrantů. Ostatně Kliniku podpořilo i „Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR“. To ve svém prohlášení jednak označuje Kliniku za vzor fungování občanské společnosti (všimli jste si, jak byl tento pojem zredukován na levicově liberální skupiny a iniciativy?) a její zrušení přímo považuje za „nahrávání pravicovému extremismu“. No, musíme doufat, že Konsorcium nezačne na podporu Kliniky stávkovat, bylo by jistě velkým ochuzením, kdyby v něm sdružené xenofilní organizace přerušily své aktivity.

Klinika se tedy vůči systému vymezuje, ovšem když se to hodí, ochotně přijme jeho pomoc. „Občanská společnost“ zuří a žádá, aby Klinika mohla dýchat. Kdepak byla občanská společnost, když se zatýkalo za vylepování samolepek či organizování koncertů? Když policie násilím rozháněla demonstrace nespokojených občanů v severních Čechách či v Českých Budějovicích? Když nás, aktivisty Generace Identity, policie zadržela během poklidného protestu před zařízením pro imigranty? Když…

Ano, zapomněl jsem – ono je něco jiného hájit skupinu levicových intelektuálů, kteří nedodrželi už tak benevolentní smlouvu o výpůjčce domu a něco jiného se zastat lidí, kteří byly perzekuováni za své názory či biti státní mocí za to, že si dovolili protestovat proti kriminalitě ve svých městech… Když proti systému, tak zásadně umírněně a v mezích zákona, soudruzi!

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.