Evropa a multikulturalismus – existují alternativy?

 

Ústí nad Labem, 1. května – V první májový den se v salonku restaurace Panorama v Ústí nad Labem uskutečnila přednáška na, v dnešní době tolik diskutované, téma multikulturalismus. Hlavním řečníkem byl Jean-David Cattin, původem Švýcar, který byl pro své politické názory (mimo jiné varoval před přijímáním neloajálních imigrantů do švýcarské armády) propuštěn z armády a přesídlil do francouzského Nice, protože, dle jeho vlastních slov, se dnes ve Francii vede jedna z nejdůležitějších bitev o Evropu. Cattin je aktivistou francouzské Generation Identitaire a v České republice již přednášel loni v dubnu.

Druhým řečníkem byl Alexander Markovics, aktivista rakouského Identitäre Bewegung, který studuje historii na Vídeňské univerzitě.

Jako poslední promluvil za pořádající Generaci Identity Adam Berčík, aktivista ze severních Čech.

Cattin i Markovics mluvili především o situaci ve svých zemích, již naplno zasažených následky prosazovaní multikulturní politiky. Upozornili na fakt, že situace v České republice a potažmo ve střední a východní Evropě je, přes své neustálé zhoršování, stále ničím oproti tomu co se děje v Rakousku, Francii a celkově v západní Evropě. Mluvili o jevu, kterému se německy říká Der grosse Austausch, tedy „Velká výměna“. Jde o jev, který má svůj původ v masové imigraci a vysoké natalitě mimoevropských imigrantů ve spojení s nízkou natalitou autochtonních Evropanů. Rakouský řečník uvedl i neúprosnou statistiku – bezmála 30% obyvatel Rakouska jsou neevropští imigranti či jejich potomci, ve Vídni jejich počet dosahuje již 49% a v případě dětí do 4 let je to celých 64%. Mimo jiné však zmínil i rozdíl mezi evropskou a neevropskou imigrací, kdy jako příklad uvedl vídeňské Čechy, kteří i při zachování své identity a kultury nepůsobili negativně, naopak byli přínosem (mimo jiné zmínil vliv češtiny na vídeňský dialekt používaný zhruba do padesátých let minulého století).

Ve stejném duchu mluvil i Jean-David Cattin, zdůraznil že naprostá většina evropských imigrantů se ve Francii usadila bez jakýchkoli problémů, na rozdíl od migrantů z Afriky a Asie. Vzhledem k jednomu z nejpalčivějších problémů Francie mluvil obsáhle o islámu a islamizaci, zdůraznil ovšem, že islamizace je součástí většího problému, kterým je masová imigrace do Evropy sama o sobě.

Adam Berčík promluvil mimo jiné o různých motivacích zastánců multikulturalismu a o řešení situace, kterou česká Generace Identity, tak jako ostatní evropské identitární hnutí, vidí v konceptu reemigrace, tedy pokud možno klidnému odchodu imigrantů z Evropy, jelikož multikulturalismus selhal. Všichni tři řečníci pak multikulturalismus shodně označovali za novodobý kolonialismus.

Po přednášce následoval prostor pro diskusi, kterého posluchači hojně využívali a přednášející zodpověděli řadu podnětných dotazů. Přednášku navštívilo, navzdory svátečnímu prodlouženému víkendu, přes třicet zájemců o problematiku multikulturalismu.

Video záznam z přednášky vám zprostředkujeme v nejbližších dnech.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..