Estetická intervence „Naši lidé na prvním místě“ v Národní Galerii

Generace Identity Aj Wej-wej
„Naši lidé na prvním místě!“

V neděli 30. dubna aktivisté Generace Identity navštívili prostory Národní Galerie ve Veletržním paláci, aby zde provedli estetickou intervenci u „díla“ čínského autora Aj Wej-weje. Exponátem je obří nafukovací člun s figurami, představující imigranty, zavěšený ke stropu.

Aktivisté GI se postavili před čelo tohoto člunu a rozvinuli zde transparent s jasným poselstvím: Naši lidé na prvním místě! Během zhruba dvaceti minut trvání intervence rozdávali další aktivisté letáky v češtině a angličtině s textem, vysvětlujícím motiv akce.

Je nepopiratelné, že umění slouží – dnes stále častěji – jako politický nástroj. Nehodláme proto naříkat, odpovídáme ale stejným způsobem.

Text letáku rozdávaného během akce:

Nenechme se vydírat!

V naší zemi je dost potřebných, kteří si zaslouží naši solidaritu. Ať už jde o matky samoživitelky, důchodce na hranici chudoby, nemocné děti, či lidi bez domova. Nenechme se obelhat rádoby humanistickou agitkou, která staví do popředí ty, kteří místo prosby přicházejí s požadavky. Jsme především povinni vůči našim lidem, našim rodičům a prarodičům, našim ženám a našim dětem. Jsme znechuceni neustálým vyvoláváním pocitu viny vůči lidem, kteří přišli do Evropy s nataženou dlaní, s pocitem, že my se o ně musíme postarat, zatímco oni místo vděku mění evropská města v trosky.

A tak říkáme dost!

Dost upřednostňování cizích před vlastními! Dost falešnému pocitu viny! Dost agitce a citovému vydírání!

Pseudoumělecký počin, umístěný v prostorách Národní galerie, je jen dalším kouskem skládačky, majícím vyvolat v Evropanech pocit hanby a studu. Proto jsme se rozhodli, že přiměřeným způsobem upozorníme na ty, kdo skutečně potřebují a zasluhují naši pomoc.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..