Autor: Oliver Lane
Podle bleskového nedělního průzkumu 86% Rakušanů podporuje pokračování nezávislého rakouského přístupu k řešení migrační krize – bez vedení či souhlasu EU.
Rakousko se ocitlo v hlavním migračním koridoru z Blízkého východu a severní Afriky do Evropy, když se stalo poslední zastávkou tzv. Balkánské cesty – dokud opatření zemí jako Maďarsko a Makedonie poloostrov ilegální imigraci neuzavřela.
Přestože rakouská vláda spolkového kancléře Wernera Faymanna po větší část minulého roku snahy uzavřít cestu tvrdě kritizovala, nyní přijala mnohem tvrdší linii – což podle zprávy novin Kronen Zeitung kvitují rakouští voliči s povděkem.
Bleskový průzkum veřejného mínění po nedělním Faymannově televizním vystoupení, v němž opětovně vyzval německou kancléřku Merkelovou ke změně migrační strategie, ukázal, že veřejnost nová pravidla pro vstup do země vítá. S tvrzením „Rakousko by mělo setrvat ve vlastní imigrační politice, dokud nevznikne řešení na celoevropské úrovni“ souhlasilo 86% dotázaných, 62% pak silně.
Přestože se průzkum neptal na možnost, že Rakousko se přidá k celoevropskému přístupu k migrační krizi po jeho odsouhlasení, respondenti této možnosti příliš nevěřili. Celých 83% z nich nevidí vznik jakékoliv dohody mezi evropskou osmadvacítkou „v příštích týdnech“ reálně.
Podobný podíl jich také věří, že by se země neměla bát činit rozhodnutí nezávisle na EU. Na dotaz zda „je správné si spolu s ostatními zeměmi vynutit uzavření Balkánu“ odpovědělo kladně 85% lidí a silně jich nesouhlasilo jen 6%.
Proměna rakouského kancléře Faynmanna z merkelovského obhájce neomezeného práva na azyl pro všechny příchozí na zastánce hraničních kontrol a plotů byla náhlá a neočekávaná. Rakouská média ho překřtila na „(ne)přítele“ kancléřky a jeho obrat k „plánu B“ označila jako „emancipaci.“
Sám kancléř označuje tento „plán B“ za rakouskou „sebeobranu“ a trvá na tom, že se jeho země nesmí stát německou „čekárnou.“
Jeho neochota podřídit se bruselským potentátům spojená s ad hoc řešeními uplatňovanými v součinnosti se sousedy mu v Bruselu mnoho přízně nevynese. Jak napsal Breitbart London, švédský premiér Stefan Löfven označil evropské země odmítající migrační kvóty za „víc než opovrženíhodné.“
Löfven volá po celoevropském řešení a kritizoval právě takové kroky, do kterých se pustili Rakušané, Maďaři a další:
„V takto obtížné situaci je důležité, abychom postupovali společně v rámci EU. Jestliže budou všichni hledat řešení na vlastní pěst, všechno ještě zhoršíme.“
Článek Olivera Lanea Austrian Citizens Overwhelmingly Reject EU Migrant Crisis Approach, Majority Would See Borders Closed Indefinitely vyšel na stránkách Breitbart 15. března 2016.