Berlin ´17: Budoucnost Evropy – pohnout a změnit!

Poprvé od pořádání celoevropských demonstrací se tato akce uskutečnila mimo Vídeň. Letošní rok byl vybrán Berlín. Což byla pro naše německé kamarády opravdu výzva. Jak známo hlavní město Spolkové republiky je pověstné jak multikulturními obyvateli, tak všemožnými alternativními čtvrtěmi a jejich levicově založenými jedinci.

Spousta z nás, kteří na akci vyrazili z naší vlasti podpořit, vstala tento den v poměrně časnou hodinu a s vidinou několika stovek kilometrů a hodiny v autě se vydala na cestu. Od začátku mají organizátoři manifestace vše dokonale zvládnuté a je o nás parádně postaráno. Okolo druhé hodiny odpolední se všichni scházíme v berlínské čtvrti nesoucí název Gesundbrunnen. Dav se začíná pomalu šikovat do zástupu. Všude je plno vlajek s Lambdou a všemožných transparentů. Od začátku jsme příjemně překvapeni tím, že v našich zástupech nejsou pouze mladí členové hnutí, ale i mnoho lidí středního věku či postarších párů penzistů, kteří mají asi už dost současného stavu. Někteří dokonce dorazili z poměrně dosti vzdálených koutů Německa.

Dav se dává do pohybu a za skandování už tradičních hesel míříme směrem k známému televiznímu vysílači. Ulice, které postupně procházíme, jsou zastavěné nově rekonstruovanými bytovými domy. Z oken bytů koukají desítky zvědavých tváří tzv. nových „Němců“. Povětšinou tureckého nebo dosti orientálního vzezření. Nechybí ani „nová vlajka“ Německé spolkové republiky, která je kupodivu úplně totožná s tou současnou tureckou. Taktéž dříve tradiční dirndl nahradil progresivnější a v nové Evropě modernější hidžáb nebo amira.

Po nějaké době se (dle mých odhadů viz video) tisícový dav zastavuje. Důvodem je údajná blokáda z řad antifašistické mládeže, která nám cestu ulicemi zpříjemňuje hraním na všelijaké kuchyňské nástroje. Čekání je dosti dlouhé a tak si dav krátí čekání popěvkem všemožných písní, skandování pokřiků a reprodukovanou hudbou. Všude přítomní novoNěmci, kteří už zanevřeli na podporu klasických německých klubů, jsou dost často oděni do národních dresů turecké reprezentace nebo například Besiktase Istanbul, který bude v novém Německu brzy oblíbenější než Bayern nebo Borussia.

Čekání je opravdu dlouhé a policie nehodlá dnešní den plnit svojí povinnost, tak se dav dává spontánně do pohybu. Z čehož je velká řada obyvatel (kteří se neštítí zneužívat svoje děti k tomu, aby je vyslali do prvních řad s nafasovanými neomarxistickými letáky od místních sluníčkářů) i policistů dost šokována. Nakonec jsme zablokování policií a v doprovodu odvedeni na nedaleké nádraží.

Po skončení akce se velká část aktivistů přesouvá do předem zamluvených hospod, kde v přátelské atmosféře na sklenkou dobrého pití a jídla debatujeme nad proběhlou akcí a další mezinárodní spolupráci do budoucna.

 

 

Jeden komentář

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.