Rozhovor s Martinem Sellnerem, identitárním aktivistou z rakouského IBÖ

Martin Sellner

Ahoj Martine. Patříš k nejvýznamnějším aktivistům rakouského a evropského identitárního hnutí, můžeš se představit našim čtenářům?

Jmenuji se Martin Sellner a žiji ve Vídni. Jsem identitárním aktivistou a ve svém volném čase studuji právo a filosofii a také pracuji jako grafický designér. V rakouském identitárním hnutí se angažuji od jeho založení v roce 2012 a jsem také zapojený v naší evropské síti. Tak, jako mnoho dalších mladých lidí napříč Evropou, se snažím využít všechen čas a schopnosti, které mám, k vybudování a posílení ideje identitární reconquisty v Evropě.

Kdy ses začal zajímat o identitářské názory a ideje? Můžeš nám říci, jaké byly počátky identitárního hnutí v Rakousku?

Byl jsem politicky aktivní od svého raného mládí. Když jsem začal studovat ve Vídni, já a další aktivisté jsme začali přemýšlet nad našimi ideami a celkovou situací evropské pravice. Pochopili jsme, že v této oblasti jsou obrovské nedostatky, jak ideologické, tak strategické. Něco se muselo změnit. My jsme se museli změnit. Takže jsme prohloubili naše vzdělávání a výzkum a založili jsme ve Vídni něco jako „novopravicový think-tank“. Tato teoretická reflexe si našla svou cestu do ulic v roce 2012, v malé, lokální skupině W.I.R. (Wiens Identitäre Richtung), ze které ještě před koncem stejného roku vzniklo IBÖ (Identitäre Bewegung Österreich).


Osobně považuji rakouské IBÖ za jednu z nejaktivnějších poboček GI v Evropě. Pověz nám, co stojí podle tvého názoru za silným rozmachem identitářství v Rakousku?

Teoretické základy, které jsem popsal před chvílí, jsou jedním z našich „tajemství“. Měli jsme nejen jasnou představu ideologie, ale také načteno mnoho o politické strategii, od Lenina po Gramsciho. Takže jsme nejprve měli určitý plán, než jsme začali být aktivní. Také jsme měli síť novopravicových studentů, což bylo důležité při prvních krocích identitářství v naší zemi. Ale popravdě nevím jistě, co je za vysokou četností akcí v Rakousku. Myslím, že naši aktivisté prostě milují být v ulicích, tak to tak prostě děláme.

Když jsem byl ve Vídni, všiml jsem si, že mnoho aktivistů pochází z prostředí buršáckých spolků. Mohl bys našim čtenářům stručně vysvětlit, co jsou to Burschenschafty?

Je to stará studentská tradice v německy mluvících zemích. Založeny za válek proti Napoleonovi, studentské spolky byly vždy předvojem národně konzervativních a národně liberálních myšlenek (v kontextu 19. století, srovnej například s F. Palackým či K.H. Borovským u nás – pozn. red.). Co je činí unikátními, je „mensura“, jejich přijímací rituál, který zahrnuje šermířský duel s s dlouhými šavlemi. Ve skutečnosti se okolo studentských spolků rozvinula celá vlastní kultura. Buršácké spolky vždy měly určitý vliv na pravicové strany a jsou důležitým spojovacím článkem pro celou konzervativní scénu.

Často pobýváš i v Německu, asi nemá smysl se ptát, jaký máš názor na tamější situaci. Spíše by mě zajímalo, co si myslíš o budoucnosti Německa a potažmo celé západní Evropy? Já věřím, že je stále naděje na záchranu. Jaký je tvůj názor?

Abych byl přesný: Strávil jsem nějaký čas ve východním Německu. Poznal jsem tam mnoho různých lidí: politiky, dělníky, děti, aktivisty. Všichni sdíleli společného ducha nezávislosti a odporu. Především ti starší byli svědky pádu celého systému a ideologie: NDR. Jsou velmi citliví ohledně oficiální propagandy a mají velmi vyvinutý a jasný smysl pro porozumění politice. Možná je to podobné i v České republice. Myslím si tedy, že naděje Německa definitivně leží na východě – a k tomu je analogická situace v celé Evropě. Nicméně věřím, že i na západě Německa je velký potenciál, který může být probuzen. Stejně jako ve středověku v okupovaném Španělsku, mohou začít svou kulturní reconquistu, která bude silně podporovaná vlasteneckým východem.

Co považuješ za největší přednosti evropského identitárního hnutí a co naopak za jeho největší slabost? Jaká je podle tebe nejdůležitější věc, na kterou bychom se měli zaměřit?

Naše největší přednost je i naší největší slabostí. Náš čerstvý start, naše nové ideje, cesty a pohledy, nám dávají jedinečnou příležitost přímo reagovat na obavy lidí, překlenout mediální klišé. Na druhou stranu ale čerstvý start znamená nedostatek struktur, zdrojů a zvláště „subkultury“. Vždy je zde určité nebezpečí, že nová vlastenecká vlna v Evropě může upadnout zpátky do reakcionářské, nenávistné subkultury staré pravice. Všichni naši nepřátelé v to doufají a osobně si začínám myslet, že oni tyto kruhy skrytě podporují coby kontrolovanou opozici. Takže kromě aktivismu a organizace musíme stvořit a živit nový mýtus, kontrakulturu, která rozdrtí ideologii multikulturalismu a opustí starou pravici, nacionalismus, rasismus atd. Jenže tohle je něco, co nelze jednoduše naplánovat a zorganizovat. Vědomí potřeby je však základním předpokladem pro toto stvoření.

Před pár měsíci jsme se dozvěděli, že Erste Bank zrušila účet IBÖ. Setkali jste se ještě s dalšími útoky státu nebo veřejných institucí? Měl jsi nebo máš Ty nebo ostatní aktivisté problémy v osobním nebo profesním životě kvůli aktivitám spojeným s IBÖ?

Ve skutečnosti byl zrušen také náš druhý účet (Sparkasse – pozn. red). V Rakousku zažíváme určitý nárůst represe a dohledu – to je pravda. Je tu také patrný nárůst levicových zločinů z nenávisti, od veřejného pranýřování až po fyzické útoky. Ani tzv. mainstreamová média o nás neinformují pravdivě. Ale tohle všechno vidíme jako známky našeho úspěchu. Smyslem všech těchto represí je izolovat nás od veřejnosti, ale děje se přesný opak. Stále více a více lidí se k nám přidává. Každý útok, ať už ze strany antifašistů, médií nebo úřadů, nás jen posiluje.

Jak si představuješ svou budoucnost aktivisty? Myslíš si například, že je dobrou cestou účastnit se voleb na kandidátkách názorově blízkých politických stran? A jak vidíš budoucnost IBÖ?

Svou budoucnost vidím v organizování evropské reconquisty a poražení dogmatu multikulturalismu, který svíral naši generaci. Nedokážu si teď představit sám sebe v kanceláři nebo jako voleného politika. Jak řekl Phillippe Vardon: „Ulice jsou naší kanceláří“. Také si myslím, že by přerod v politickou stranu naše hnutí zabil. Možná někteří jednotlivci, sympatizanti a bývalí aktivisté v některých zemích mohou někdy kandidovat za pravicové politické strany či jako nezávislí. Ale hnutí jako takové se nikdy nestane politickou stranou. Zůstane aktivní silou, která udržuje všechny vlastenecké strany a organizace v pohybu.

Jaký je Martin Sellner mimo politické aktivity? Máš vůbec nějaký čas na osobní život?

Když se podíváte na můj profil na Instagramu nebo Twitteru, uvidíte, že v mém případě vlastně žádný rozdíl mezi osobním životem a životem aktivisty neexistuje. Tohle je samozřejmě také jeden ze znaků modernity, a nemohu to změnit, ani kdybych chtěl. Tak jsem se rozhodl „jezdit na tygru“ a také přijmout roli, kterou mi pravidla hry určila. Očividně, jako aktivista nemáš čas (nebo peníze) na to, abys jel na dovolenou nebo na jiné drahé hobby, jako je přítelkyně. Ok, žerty stranou. Rád čtu filosofické knihy, především Heideggera, také rád čtu a poslouchám básně. Dělám některé sporty jako box nebo freeline skating.

Obligátní dotaz na závěr – je něco co bys rád vzkázal českým čtenářům, nebo chceš říct něco důležitého, na co jsme se opomněli zeptat?

Rád bych jim řekl, že je pro mě vždy povznášející vědět, že v Praze a dalších českých městech jsou mladí lidé se stejnými idejemi, vizemi a vlajkami, že bojují stejný boj. Vzhledem k tomu, že naši předkové často bojovali proti sobě, my jsme skutečně dosáhli historického úspěchu. My jsme skuteční Evropané, ne ti v Bruselu. Nevzdáváme se naší národní identity, když se společně připojujeme k té evropské. Posilujeme ji a činíme ji úplnou.

Děkujeme ti za rozhovor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video
Facebook

fotka od Davida, Velká Fatra ... See MoreSee Less

View on Facebook

Vyfoťte co nejoriginálněji vylepenou naši samolepku, na co nejzajímavějším místě a fotku nám pošlete buď do soukromé zprávy na facebooku, nebo na e-mail generaceidentity@gmail.com

►soutěž trvá od 15. 1. a končí 30. 4.

►fotografie budou vkládány postupně do tohoto fotoalba

►vítězem se stane ten, jehož fotografie bude v den ukončení soutěže mít nejvíce označení "to se mi líbí", můžete ji tedy libovolně sdílet, aby se dostala k co nejvíce lidem, kteří by pro ni mohli hlasovat

►pro vítěze je připraven balíček, o jehož obsahu budete informováni v průběhu soutěže
... See MoreSee Less

Vyfoťte co nejoriginálněji vylepenou naši samolepku, na co nejzajímavějším místě a fotku nám pošlete buď do soukromé zprávy na facebooku, nebo na e-mail generaceidentity@gmail.com ►s...

View on Facebook

Dnes je tomu 49 let ode dne, kdy se na Václavském náměstí v Praze zapálil dvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jan Palach. Svým šokujícím činem chtěl vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci Československa. Palachův protest měl mimořádný ohlas nejen v domácím prostředí, ale i v zahraničí. Přesto, že i dnes stejně jako před téměř půlstoletím se najdou lidé, kteří zlehčují jeho obět, pro Generaci Identity má Janův odkaz stále obrovský význam. Zavazuje nás k tomu, abychom nemlčeli, když máme křičet, abychom se stavěli vůči útlaku a rozkladu společnosti!

generace-identity.cz
... See MoreSee Less

View on Facebook
17. listopad 17th July Berlin 28. říjen Acta non verba Adam Berčík AfD Afghánistán Akce Aktivismus Alain de Benoist Alexander Markovics Alternative Right Americké volby Amerika.org Angela Merkelová AntiEU Antifa Antiliberalismus Antirasismus Arktos Arnaud Delrieux Astraea Autonomní sociální centrum Klinika Barevné revoluce Belgie Beo.sk Berlín Blokace Blokáda Blokády Bojkot Brady Breitbart Brett Stevens Brexit Brno Brusel Budapešť Calais Camus Casuals against Terrorism Celoevropská demonstrace Charlottesville Christopher Gérard Clinton Council of European Canadians Counter-Currents Czexit Daniel Friberg David Černý Defend Europ Defend Europe Demo Demo Berlin Demokracie Demonstrace Diskuze Dominique Venner Donald Trump Donate Dánsko EFSK Ekologie Ekonomika Ekonomismus Enric Ravello Barber Erdogan Ernst Jünger Etnomasochismus Etnopluralismus EU Europe Evropa Evropská fronta solidarity pro Kosovo Evropská unie Evropské hnutí Feminismus Fenek Solère Fidesz Flandry Fortress Europe Francie Front National Funeral Generace Generace Identity Generace Identity - Jižní Čechy Generace Identity - Severní Čechy Generace Identity - Západní Čechy Generace Identity – Východ Generace Solidarity Generation Identity George Soros Global Independent Analytics Glosa Glosy Grafika GRECE Guillaume Faye Génération Identitaire Génération Solidaire Górny Śląsk Herman Hillary Historie Hodina Země Holandsko Homosexualita Horní Slezsko Hungary IBÖ Idea Identita Identity camp Identitární kemp Identitás Generáció Identitářství Identitäre Bewegung Deutschland Identitäre Bewegung Österreich Ideozločin Imigrace Imperialismus Institut Iliade Irák Islamizace Evropy Islám Itálie Izrael Jakub Svoboda Jan Palach Japonsko Jared Taylor Jean-David Cattin Jean-Yves Le Gallou Jean Raspail Jemen Jižní Čechy Julian Langness Justice pour Phillipe Kai Murros Kapitalismus Katehon Katolicismus Kniha Kolonialismus konference Kontrakultur Halle Konzervatismus KosMet Kosovo Kosovo je Srbsko Kriminalita imigrantů Kultura Kulturní dědictví Kulturní marxismus Křesťanství Ladislav Havlíček Lauren Southern Letní univerzita Levice LGBT Liberalismus Lidl Liga Severu Links Lázně Kyselka Manuel Ochsenreiter Marian Kotleba Martin Sellner Marxismus Matteo Salvini Maďarsko Mems Memy Metapolitika Metochije Michel Houellebecq Mikuláš Mobilizace Moderní „umění“ Molenbeek Multikulturalismus Móda NATO Naše vlast Nebudeme dále ustupovat Neoliberalismus Neomarxi Neomarxismus New European Conservative NGO Nova Europa Nová pravice NPD Národní demokracie Nürnberger Nachrichten Německo Oblečení Ochrana zvířat Oliver Lane Olomouc Open Society Foundations Orbán OSN Ostrava Otevřený dopis Otčina Oznámení Papež František Patrik Vondrák PayPal Paříž PEGIDA Pevnost Evropa Phalanx Europa Philippe Conrad Philippe Vardon Plzeň Pocta Vennerovi Podpora útulku Podpořte Pohřeb Poitiers Pokrytectví Politická korektnost Politické procesy Polska Niepodległa Polsko Polémia Potravinová sbírka Pozvánka Praha Projev Projevy Proti Velké Výměně Proč bojujeme První Máj pseudointelektuálové Psí útulek Publikace Písek Přednáška Přednášky Překlad překlady Převzato Přistěhovalectví Rakousko Rape RapeGang RealEurope Reconquista Reemigrace Renaud Camus Report Reportáž Ricardo Duchesne RightOn Rotherham Rovnostářství Rozhovor Rusko Salah Abdeslam Sametový podvod Samuraj Západu Saúdská Arábie Sbírka Setkání Severní Čechy Slovensko Socialismus Solidarita Soros Spontánní demonstrace Spravedlnost Srbsko SSSR Středoevropan.cz Sv. Václav Svatý Václav Svoboda slova Svobodný vysílač Sýrie Terorismus The New Observer Thomayerova nemocnice Tibet Tomislav Sunic Tony Blair Tradice Trump Turecko Tábor lidu Ukrajina umělecká fronta USA Vardon Vaše unie není naše Evropa Velká Británie Velká výměna Venner Video Viktor Orbán Vladimír Putin Vlámsko Voorpost Vyhlášení války Vyšehrad Vánoční 2016 Vánoční sbírka Vídeň Výzva VŠE Willinger Xenofilie Zahraniční politika Zeman Znásilnění Zsolt Semjén Zukunft Europa Zukunft Europa - bewegen und verändern! Zvířata Zvířecí útulek Sirius Ústí nad Labem Česká republika Články Ľudová strana Naše Slovensko Šinzó Abe Švédsko
Starší příspěvky:
Výzva evropské mládeži – část 1.

Autor: Guillaume Faye Román Jeana Raspaila Tábor svatých z roku 1973 se ukázal být jasnozřivým dílem. Dnes by bylo nemyslitelné vydat...

Zavřít