Next post

Recenze knihy Guillauma Fayeho Proč bojujeme: Manifest evropského odporu

Guillaume Faye - Proč bojujeme: Manifest evropského odporu

Guillaume Faye – Proč bojujeme: Manifest evropského odporu

Autor: Brett Stevens

Knihu Proč bojujeme je možné objednat přes facebookovou stránku knihy, dále přes Délský potápěč, Generaci Identity, Protiprudu.org a nově i www.knihkupectvi-brno.cz. Koupit ji lze i v knihkupectví Skleněná louka, Kounicova 23, Brno.

Kniha výborně spojuje dvě koncepce: stručné shrnutí evropské Nové pravice s jejími cíli a – významněji – slovníček, který mnohé klíčové pojmy a jejich vymezení vysvobozuje ze zajetí a překrucování liberálním akademismem.

Pro většinu Američanů znamená „nacionalismus“ totéž co „patriotismus,“ protože v tomto významu výraz používají experti z médií (a tím pádem i obyčejní lidé, kteří s cílem působit chytře opakují věci, které zaslechli). Profesionálnější zdroje však i dnes uvádějí, že nacionalismus znamená koncept etnické samovlády pro každou etnickou skupinu, zatímco patriotismus věrnost národnímu státu, jeho politickým dogmatům a hospodářskému systému.


Faye vdechuje nový život slovům, na která už všichni, kromě historiků a filozofů, pozapomněli, a přidává několik vlastních trefných neologismů (viz „Mentální AIDS“ – v českém vydání na str. 161 však Faye uvádí, že s ním přišel L. Pauwels, pozn. GI). Takto je s to stavět argumentaci z již užitých termínů, přičemž i nové teze znějí jakoby povědomě. V tom spočívá síla jeho Metapolitického slovníku, který vyplňuje větší část knihy.

Slovníček také pomáhá zaměřit se na pojmy, které označují důležité součásti světonázoru, na něž by se v honbě za dosažením velkých věcí (omezení demokracie, /Faye v knize opakovaně pléduje za ‚přímou demokracii‘, pozn. GI/ ustavení nacionalismu, „zušlechtění“ konzumerismu) zapomnělo. Je to pečlivá práce vytvářející jemnou rovnováhu mezi pojmy, která nám umožňuje mezi řádky porozumět pojetím tak odlišným od těch co známe z veřejných názorů a státem kontrolovaného vzdělávání.

NÁROD [NATION] čili „politický národ“ a „nacionalismus“ vs. „nový nacionalismus“

Etymologicky je „národ“ politická národní pospolitost se společnými etnickými kořeny, tzn. ze společného „rodu“ (nascere = narodit se). [1]

Národ zde nesmí být zaměňován se státním národem [Staatsnation]. „Národ“ a „etnikum“ (Ethnie) jsou jedno a totéž slovo, obě ukazují na rodné společenství. Jestliže je národ stavěn proti říši, tak je to sémantická záměna. Neboť říše, v pozitivním smyslu slova, je svazkem, spolkem blízce spřízněných národů, tedy přesněji řečeno: „federalistický národ“. (str. 175)

Kratší úvodní část knihy tvoří názornější a střízlivější shrnutí Fayeho postojů vyjádřených v jeho dalších knihách jako třeba v Archeofuturismu. Jedná se o živější, současnější a věcnější shrnutí myšlenek z této i dalších knih.

Faye zde nastiňuje situaci: Západ umírá, protože ztratil smysl pro biologickou a kulturní identitu a tím schopnost rozhodovat se na základě hodnot namísto pouhých reflexivních reakcí. Vrací se nám tak 400 let ztřeštěné liberalizace, která podle Fayeho brzy vyústí až ke „konvergenci katastrof“: nedostatku vody a potravin, klimatickým změnám, válkám, rasovým střetům a hospodářskému kolapsu.

Mimo to se zabývá procesem nabývání politické moci a nutností jednoty tváří tvář hrozbě korupce ideologicky zmatenými lidmi; prostým jazykem objasňuje, jak definovat vlastní politický postoj a reagovat na kritiky. V souhrnu pak naznačuje nevyhnutelnost absolutního boje, což je mezi lidmi, kteří vykonali obtížný krok a naprosto odmítli společnost „v současném stavu“ i její ideály, dosti oblíbená vize.

Přestože Nová pravice coby hnutí myslitelů a teoretiků byla zprvu ze své podstaty poněkud bezvýrazná, Faye tyto sklony napravuje knihou plnou přehledných výčtů, zvýrazněných vět a jasného a plného jazyka:

Přijatelná dohoda s arabsko-muslimským světem bude možná jen na základě ozbrojeného míru bez polevení ostražitosti. Avšak jejím základním předpokladem je konec kolonizace Evropy. Podle učení koránu musí islám „líbat ruku, kterou nedokáže srazit“. A to učiní teprve tehdy, drží-li tato ruka meč. Víra v bezvýhradné „arabsko-evropské středomořské spojenectví“, která se zakládá na domnělých společných zájmech, je ryzí fantastika a švindl bez nejmenšího historického nebo ekonomického oprávnění. Evropa africké nebo předoasijské země v žádném případě nepotřebuje, právě naopak: jsou břímě, zátěž v peněžním, hospodářském i lidském ohledu, a nyní ještě i hrozba. Jejich přírodní bohatství také není nepostradatelné: Rusko a Evropu obklopují moře oplývající ropou nebo zemním plynem a naše uranové doly jsou nevyčerpatelné. Musíme upřít pohled na východ, k vycházejícímu slunci! (str. 70)

Faye skládá přesvědčivé argumenty, v této práci se však nesnaží své názory i dokládat, spíš se zkouší jasně vymezit vůči okolí, a dobýt si tak vlastní prostor v intelektuálním klání, které se zostřuje, jak je vznik budoucího mocenského vakua pozorovatelům západního zhroucení stále zjevnější. V čem tato kniha vítězí, je, že v ní Faye namísto bezhlavého krasořečnění nebo ustupování k těžko pochopitelnému teoretizování pokládá základy novému hnutí.

Mimo to se zabývá procesem nabývání politické moci a nezbytnosti jednoty bez jejich deformování ideologicky zmatenými lidmi. Faye prostým jazykem objasňuje, jak formulovat vlastní politický postoj a reagovat na jeho kritiky. V souhrnu pak naznačuje nevyhnutelnost absolutního boje, což je mezi lidmi, kteří vykonali obtížný krok a naprosto odmítli společnost „v současném stavu“ i její ideály, oblíbená představa.

Poznámka:

[1] Pojem nation odvozený z latinského nascere tedy v novověku prodělal obdobný významový obrat jako např. pojem realismus, který ve scholastickém sporu o obecné pojmy znamenal také vlastně opak toho, jak ho běžně chápeme dnes. – Pozn. GI.

Recenze Bretta Stevense Why We Fight: Manifesto of the European Resistance by Guillaume Faye vyšla na stránkách Amerika.org 7. února 2011.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Video
Facebook

Vyfoťte co nejoriginálněji vylepenou naši samolepku, na co nejzajímavějším místě a fotku nám pošlete buď do soukromé zprávy na facebooku, nebo na e-mail generaceidentity@gmail.com

►soutěž trvá od 15. 1. a končí 30. 4.

►fotografie budou vkládány postupně do tohoto fotoalba

►vítězem se stane ten, jehož fotografie bude v den ukončení soutěže mít nejvíce označení "to se mi líbí", můžete ji tedy libovolně sdílet, aby se dostala k co nejvíce lidem, kteří by pro ni mohli hlasovat

►pro vítěze je připraven balíček, o jehož obsahu budete informováni v průběhu soutěže
... See MoreSee Less

Vyfoťte co nejoriginálněji vylepenou naši samolepku, na co nejzajímavějším místě a fotku nám pošlete buď do soukromé zprávy na facebooku, nebo na e-mail generaceidentity@gmail.com ►s...

View on Facebook

Dnes je tomu 49 let ode dne, kdy se na Václavském náměstí v Praze zapálil dvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jan Palach. Svým šokujícím činem chtěl vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci Československa. Palachův protest měl mimořádný ohlas nejen v domácím prostředí, ale i v zahraničí. Přesto, že i dnes stejně jako před téměř půlstoletím se najdou lidé, kteří zlehčují jeho obět, pro Generaci Identity má Janův odkaz stále obrovský význam. Zavazuje nás k tomu, abychom nemlčeli, když máme křičet, abychom se stavěli vůči útlaku a rozkladu společnosti!

generace-identity.cz
... See MoreSee Less

View on Facebook
17. listopad 17th July Berlin 28. říjen Acta non verba Adam Berčík AfD Afghánistán Akce Aktivismus Alain de Benoist Alexander Markovics Alternative Right Americké volby Amerika.org Angela Merkelová AntiEU Antifa Antiliberalismus Antirasismus Arktos Arnaud Delrieux Astraea Autonomní sociální centrum Klinika Barevné revoluce Belgie Beo.sk Berlín Blokace Blokáda Blokády Bojkot Brady Breitbart Brett Stevens Brexit Brno Brusel Budapešť Calais Camus Casuals against Terrorism Celoevropská demonstrace Charlottesville Christopher Gérard Clinton Council of European Canadians Counter-Currents Czexit Daniel Friberg David Černý Defend Europ Defend Europe Demo Demo Berlin Demokracie Demonstrace Diskuze Dominique Venner Donald Trump Donate Dánsko EFSK Ekologie Ekonomika Ekonomismus Enric Ravello Barber Erdogan Ernst Jünger Etnomasochismus Etnopluralismus EU Europe Evropa Evropská fronta solidarity pro Kosovo Evropská unie Evropské hnutí Feminismus Fenek Solère Fidesz Flandry Fortress Europe Francie Front National Funeral Generace Generace Identity Generace Identity - Jižní Čechy Generace Identity - Severní Čechy Generace Identity - Západní Čechy Generace Identity – Východ Generace Solidarity Generation Identity George Soros Global Independent Analytics Glosa Glosy Grafika GRECE Guillaume Faye Génération Identitaire Génération Solidaire Górny Śląsk Herman Hillary Historie Hodina Země Holandsko Homosexualita Horní Slezsko Hungary IBÖ Idea Identita Identity camp Identitární kemp Identitás Generáció Identitářství Identitäre Bewegung Deutschland Identitäre Bewegung Österreich Ideozločin Imigrace Imperialismus Institut Iliade Irák Islamizace Evropy Islám Itálie Izrael Jakub Svoboda Jan Palach Japonsko Jared Taylor Jean-David Cattin Jean-Yves Le Gallou Jean Raspail Jemen Jižní Čechy Julian Langness Justice pour Phillipe Kai Murros Kapitalismus Katehon Katolicismus Kniha Kolonialismus konference Kontrakultur Halle Konzervatismus KosMet Kosovo Kosovo je Srbsko Kriminalita imigrantů Kultura Kulturní dědictví Kulturní marxismus Křesťanství Ladislav Havlíček Lauren Southern Letní univerzita Levice LGBT Liberalismus Lidl Liga Severu Links Lázně Kyselka Manuel Ochsenreiter Marian Kotleba Martin Sellner Marxismus Matteo Salvini Maďarsko Mems Memy Metapolitika Metochije Michel Houellebecq Mikuláš Mobilizace Moderní „umění“ Molenbeek Multikulturalismus Móda NATO Naše vlast Nebudeme dále ustupovat Neoliberalismus Neomarxi Neomarxismus New European Conservative NGO Nova Europa Nová pravice NPD Národní demokracie Nürnberger Nachrichten Německo Oblečení Ochrana zvířat Oliver Lane Olomouc Open Society Foundations Orbán OSN Ostrava Otevřený dopis Otčina Oznámení Papež František Patrik Vondrák PayPal Paříž PEGIDA Pevnost Evropa Phalanx Europa Philippe Conrad Philippe Vardon Plzeň Pocta Vennerovi Podpora útulku Podpořte Pohřeb Poitiers Pokrytectví Politická korektnost Politické procesy Polska Niepodległa Polsko Polémia Potravinová sbírka Pozvánka Praha Projev Projevy Proti Velké Výměně Proč bojujeme První Máj pseudointelektuálové Psí útulek Publikace Písek Přednáška Přednášky Překlad překlady Převzato Přistěhovalectví Rakousko Rape RapeGang RealEurope Reconquista Reemigrace Renaud Camus Report Reportáž Ricardo Duchesne RightOn Rotherham Rovnostářství Rozhovor Rusko Salah Abdeslam Sametový podvod Samuraj Západu Saúdská Arábie Sbírka Setkání Severní Čechy Slovensko Socialismus Solidarita Soros Spontánní demonstrace Spravedlnost Srbsko SSSR Středoevropan.cz Sv. Václav Svatý Václav Svoboda slova Svobodný vysílač Sýrie Terorismus The New Observer Thomayerova nemocnice Tibet Tomislav Sunic Tony Blair Tradice Trump Turecko Tábor lidu Ukrajina umělecká fronta USA Vardon Vaše unie není naše Evropa Velká Británie Velká výměna Venner Video Viktor Orbán Vladimír Putin Vlámsko Voorpost Vyhlášení války Vyšehrad Vánoční 2016 Vánoční sbírka Vídeň Výzva VŠE Willinger Xenofilie Zahraniční politika Zeman Znásilnění Zsolt Semjén Zukunft Europa Zukunft Europa - bewegen und verändern! Zvířata Zvířecí útulek Sirius Ústí nad Labem Česká republika Články Ľudová strana Naše Slovensko Šinzó Abe Švédsko
Starší příspěvky:
Kaliningrad: zapamatujte si to jméno. V Evropě hrozí válka

Autor: Guillaume Faye Využije NATO údajnou hrozbu ruského útoku na Evropu z Kaliningradu jako záminku pro válku s Ruskem? Poslední dobou narůstá...

Zavřít